„A mi ovink Százszorszép, gyere, gyorsan nézzél szét.
Itt a sok-sok játék vár, elszalasztanod ezt kár;
mesélünk és tornázunk, minden ovist ide várunk.”
JÁKFALVAI SZÁZSZORSZÉP ÓVODA
Elérhetőségeink:
Cím:3721 Jákfalva, Kossuth Lajos utca 4.
Telefon/fax: 48/347-029
Email: jakfalvaovi@citromail.hu
Óvodavezető: Nagyné Juhász Erika
Az intézmény dolgozói:
Óvodapedagógusok:Nagyné Juhász Erika
Slizné Bencze Ilona
Dajka: Szomolyáné Bolna Brigitta
Konyhai dolgozó: Szojka Jánosné
Az intézmény fenntartója:
Jákfalva- Dövény Települések Óvodai Köznevelési Intézményfenntartó Társulása
Rövid óvodatörténet, az óvoda helye a településen
Van egy óvoda, messze a város zajától, ahol gyermekeink csendes környezetben tölthetik napjaikat. Ez a Jákfalvai Százszorszép Óvoda. B-A-Z megyében a Sajó folyótól északra, a történeti Borsod és Gömör vármegye határán, az erdő övezte dombok között húzódik a Szuha-völgye. E völgy mentén helyezkedik el Jákfalva egy 500 fős kistelepülés. A hely, ahol élünk, szép és gazdag természeti kinccsel rendelkezik. Az első tavaszi virág megjelenésétől az utolsó levél lehullásáig minden a szemünk előtt zajlik. Kollégáimmal együtt azon fáradozunk, hogy megismertessük a gyermekekkel ezt a “csodát".
A mindennapok rohanása közben szeretnénk kis nyugodt szigetté válni a gyermekek számára, ahol biztonságban lehetnek, amíg szüleik távol vannak tőlük. Környezeti adottságainkat figyelembe véve. 2007-ben az óvoda 15 éves jubileumi és névadó ünnepségén a „Százszorszép” fantázianevet adtuk óvodánknak, hiszen ez a „kis virág” nemes egyszerűségével, szépségével kitűnik környezetéből, magával ragadva az ember tekintetét és gondolatait. Így van ez éppen az óvodánkkal is, hiszen kistelepülésünk egyetlen közoktatási intézménye, mely a község centrumában helyezkedik, így szinte egész évben gyermekzsivajtól hangos a kis falu.
Az óvoda épülete 1960-as évek elején épült, eredeti tervek alapján funkcióját tekintve nem óvodának készült, 1992-ben kapta meg óvodai feladatát. Az eltelt 27 év alatt többször átalakították, bővítették és felújították az épületet, így a mai kor igényeinek megfelelő, esztétikus és biztonságos környezetben működik. Az épület gázfűtéssel, és vegyes tüzelésű kazánnal ellátott. Az ivóvíz ellátás központi vízvezetékről, míg a szennyvízelvezetés csatornahálózaton keresztül történik. Az óvoda telefonokkal és fénymásoló berendezéssel felszerelt, internet elérési lehetőség is biztosított. Az intézményhez tartozik egy 50 adagos konyha kiszolgáló helyiségekkel, amely az óvodások étkeztetésén túl, a községben vendégétkeztetést is biztosít.
A gazdasági változások következtében, Jákfalva és Dövény községek Önkormányzatai úgy határoztak, hogy 2007. szeptember 1.-től a közoktatási feladatok helyi ellátását összehangolják, oktatási – nevelési feladatokat ellátó intézmény fenntartó társulást hoznak létre. Azóta intézményünk a társulás székhelyeként funkcionál egy tagintézménnyel, mely Dövény községben látja el az óvodás korú gyermekek oktató-nevelő munkáját. A székhely óvodában 40 férőhellyel, a tagóvodában 25 férőhely rendelkezünk. Jelenleg a Százszorszép Óvodában, két feladat ellátási helyen 65 óvodás korú gyermek fogadása biztosított.
Személyi feltételek
A jákfalvai székhely intézményben két óvodapedagógus dolgozik. A végzettségeket figyelembe véve és az óvodapedagógusi munkán túli feladatokat tekintve,1 fő „vezető óvodapedagógus szakvizsgával rendelkező” intézményvezető, 1 fő „differenciáló fejlesztő, szakvizsgázott” óvodapedagógus foglalkozik a gyermekekkel. Szakképzett dajka látja el a gyermekek nevelésével, gondozásával kapcsolatos feladatokat, teendőket. A gyermekek egyéni fejlesztését logopédus, fejlesztő pedagógus segíti, utazópedagógusi rendszerben. Évről évre református és görög katolikus hit-és vallásfoglalkozások színesítik nevelő munkánkat, valamint az intézményi BOZSIK Ovifoci program teszi változatosabbá a délutáni időszakot. Az intézményi célkitűzések megvalósításának feltételrendszerében nagyon fontos elem a nevelőközösség, az óvodapedagógusok, dajka személyisége. Óvodánk nevelőközössége jó szakmai közösséget alkot, amely kreatív, nyitott az új kihívások iránt, önképzésre és szakmai megújulásra alkalmas, rendelkezik az együttműködés és egymásra figyelés képességével.
Tárgyi feltételek
A tárgyi megjelenések, az épület, az udvar, ezek minősége, a bútorzozottság a felszerelés – a legtovább tartó benyomást adják. Óvodánk épülete, udvara, berendezése biztonságossá, kényelmessé teszi a gyermekek óvodában eltöltött idejét, mellyel esztétikus, otthonos, barátságos környezetet kínál a gyermekeknek. A csoportszobák normálméretűek több funkciót töltenek be: óvodai tevékenységek, játék, étkezések és a pihenés színterei is. Eredményesen pályázatainknak köszönhetően felszereltségünk optimális, a szakmai eszközök, fejlesztő játékok rendelkezésre állnak. Igyekszünk továbbra is az optimális tárgyi feltételeket biztosítani.
A gyermekek mozgásigényének kielégítését, a szabadban való tartózkodást az óvoda udvara és a fedett terasz biztosítja. Az udvaron az árnyékos és napos területek megfelelő arányban váltják egymást. Szép, füves udvarunkon - amely nem túl nagy-, 2 homokozó, többfunkciós fajátékok, mérleghinta, babaház színesíti az udvari élet palettáját.
Az óvoda sajátos arculata
Az óvoda helyi nevelési programjának kiválasztásánál három meghatározó szempontot kellett figyelembe venni:
- Az óvodára jellemző körülményeket, adottságokat és az óvoda sajátos helyzetét.
- Az óvodás gyermekek létszámát, összetételét; a csoportokban jelentős számban vannak etnikai kisebbséghez tartozó gyermekek.
- Az óvónők tudását, szakmai felkészültségét, pedagógiai rátermettségét, a megváltozott feladatok hatékony elvégzéséhez szükséges természetes képességet.
Helyi nevelési programunkat 1999-ben, ezen gondolatok jegyében Fábián Katalin: „Tevékenységközpontú óvodai nevelési program” -jának adaptálásával készítettük el, melyet a törvényi változások miatt többször is felülvizsgáltuk és módosítottuk. 2007-től az esélyegyenlőséget szolgáló intézkedések megvalósításaként biztosítjuk a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek óvodai integrációs program szerinti foglalkoztatását.
2011-től intézményünkben a sajátos nevelési igényű gyermekeket integráltan fejlesztjük. Fejlesztésük a "Sajátos nevelési igényű gyermekek óvodai nevelésének irányelve" alapján történik. A helyi pedagógiai program céljainak megvalósításához az óvodánk olyan életteret biztosít, ahol szeretetteljes légkörben, érzelmi biztonságban játszik, tanul, pihen a gyermek, alakulnak higiéniai, étkezési szokásai, viselkedési normái.
Célunk, hogy óvodánkban sikeresen tevékenykedhessen, alkothasson a hátrányos helyzetű, kortársaihoz képest fejlődésében lemaradt gyermek és tehetséges gyermek egyaránt. Tiszteletben tartjuk a gyermek egyéniségét, érdeklődését, adottságait fejlődési ütemét és mindemellett tudatosan készítjük fel őket az iskolai életre. Hangsúlyozzuk a játék elsődleges szerepét, mert ez az óvodáskorú gyermekek legfőbb tevékenysége. Óvodánkban hangsúlyt fektetünk az ünnepek megtartására, hagyományaink ápolására, színvonalas megőrzésére és átörökítésére.
Az óvodai nevelés a családi neveléssel együtt, azt kiegészítve szolgálja a gyermekek fejlődését, ezért innovatív kis csapatunk nagy hangsúlyt fektet a család és az óvoda egymást támogató kapcsolatára. Ennek érdekében sok vidám közös programot szervezünk: Mihály- napi forgatag, Márton-napi vigasság, Egészségnap, Sportnap, Közlekedési nap, Adventváró Családi Napok, Farsangi bál, Gyermeknap, „Százszorszép-Napok”. A fenntartóval, az iskolával, az egyházakkal, a községben működő civil szervezetekkel konstruktív, jó kapcsolatot tartunk fenn.
Jövőkép
Alapvető célunk, hogy testben, lélekben és szellemileg egészséges, boldog kiegyensúlyozott, szociálisan érett, az iskolában „sikeressé” váló gyermekek hagyják el intézményünket. A halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek esélyegyenlőségének megteremtésében kiemelt szerepet vállal az óvodánk. Az Óvodai Intergációs Program hatékony működtetése mellett, részt veszünk az EFOP-3.1.3-16-2016-00001 Társadalmi felzárkózási és integrációs köznevelési intézkedések támogatása kiemelt projekt az „Esélyteremtő óvoda" programban.
Az intézményi önértékelés során megállapítottuk, hogy a közvetett és közvetlen partnereink elégedettség vizsgálata azt tükrözi, hogy óvodában folyó nevelő munkát elismerik és ez a pozitív megítélés további lendületet ad a jövőre nézve.
Programunkkal továbbra is a helyi szükségleteket, az óvodába járó gyermekeket és családjukat kívánjuk szolgálni. Nyitott, bizalmas, szeretetteljes óvodai légkör megvalósítására törekszünk.
Hitvallásunk:
„ Ha a jövő évről akarsz gondoskodni - vess magot!
Ha egy évtizeddel számolsz - ültess fát!
Ha terved egy életre szól - embert nevelj!”
/kínai bölcsmondás/